Edukacja leśna


Pomoce dydaktyczne stosowane w edukacji leśnej
Nadlesnictwo Konstantynowo
foto: Eryk Pilarski






Fazy rozwoju poroża jelenia szlachetnego Cervus elaphus






Tablica interaktywna „Odgłosy lasu”
producent: PulsArt, ul. Wojska Polskiego 15, 78-320 Połczyn Zdrój









Fragment drewna pogryziony przez bobra, zgryz bobrowy
Leśnictwo Grzybno (Nadleśnictwo Konstantynowo)






Katarzyna Maćkowiak
Edukacja leśna społeczeństwa w Nadleśnictwie Konstantynowo


Na potrzebę odpowiedniego kształtowania społeczeństwa i wychowywania dzieci i młodzieży w duchu poszanowania przyrody zwracali uwagę naukowcy i działacze społeczni już w XIX wieku. Szerzenie oświaty przyrodniczej (nie używano wówczas pojęcia edukacja ekologiczna) było jednym ze statutowych celów powołanego w 1873 roku Towarzystwa Tatrzańskiego, założonego w 1906 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz powstałej w 1928 roku Ligi Ochrony Przyrody. Uchwalona w 1949 roku ustawa o ochronie przyrody nałożyła na ministra oświaty obowiązek „krzewienia  zasad ochrony przyrody na wszystkich szczeblach szkolnictwa i oświaty dorosłych oraz szerzenia idei ochrony przyrody w społeczeństwie”.
W chwili obecnej edukacja leśna społeczeństwa stanowi jedno z podstawowych zadań realizowanych przez Lasy Państwowe. Wynika ono z założeń Polityki Leśnej Państwa oraz przyjętych „Kierunków rozwoju edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych”. Podstawowym celem edukacji leśnej jest przede wszystkim upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o środowisku leśnym oraz wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Ważnym zadaniem jest również podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z wszystkich funkcji lasu.
Każde nadleśnictwo w Polsce posiada opracowany dokument pt. „Program edukacji leśnej społeczeństwa”. Program jest samodzielnym, autorskim opracowaniem charakteryzującym specyfikę prowadzonej przez nadleśnictwo działalności edukacyjnej, sporządzanym na okresy 10-letnie. Znajdują się w nim m. in. informacje na temat obiektów edukacyjnych nadleśnictwa, celów i zakresu edukacji leśnej oraz partnerów współpracujących z nadleśnictwem w ramach edukacji ekologicznej. Obowiązujący obecnie „Program edukacji leśnej społeczeństwa Nadleśnictwa Konstantynowo” został opracowany na lata 2009-2018.
Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Konstantynowo cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W roku 2013 w zajęciach prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa wzięło udział ponad 4000 osób. W 2014 r. liczba uczestników leśnych spotkań będzie zbliżona. Tak duże zainteresowanie edukacją leśną wynika z bogatej oferty Nadleśnictwa, tematyki spotkań dostosowanych do wieku uczestników oraz możliwości połączenia ciekawej lekcji przyrody z rekreacją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz